تجارت محصولات کشاورزی

تنوع تولید محصولات کشاورزی در ایران بسیار بالا است و همین موضوع سبب شد که عرصه ای گسترده برای تجار مواد غذایی پدید آید و هر کدام از آن ها در بخشی از صادرات مواد غذایی که در آن تجربه و دانش دارند فعالیت داشته باشند. حال اگر شما هم از علاقه مندان این تجارت هستید باید بدانید که تجارت مواد غذایی در سطح دنیا از فرآیندها و پیچیدگی های زیادی برخوردار است و همچنین به دلیل سود و درآمدزایی و ارزآوری این تجارت اغلب کشورها خواهان ورود به این تجارت هستند و تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا خود را به عنوان صادرکننده ی برتر مواد غذایی در دنیا معرفی کنند.

این موضوع از آن جهت با اهمیت تر می شود که طبق پیش بینی های ارائه شده تا سال ۲۰۵۰ بیش از نیمی از کشورهای دنیا برای تامین مواد خوراکی و غذایی خود نیازمند سایر کشورها می شوند. از دیگر پیچیدگی ها و تنوع در این تجارت این است که صادرات این محصولات به عوامل دیگری چون نوع و تکنیک های بسته بندی مواد غذایی، به کارگیری روش های جدید برای نگهداری مواد، آشنایی با سلیقه و عادت های غذایی کشور مقصد، به کارگیری روش های حمل و نقل سریع مواد غذایی و همچنین قدرت خرید مردم کشور مقصد وابسته است. و لذا تمام تجاری که خواهان فعالیت در این تجارت هستند باید با در نظر گرفتن این عوامل اقدام به صادرات مواد غذایی نمایند.

خوشبختانه کشور ما در حال حاضر در این تجارت رشد چشمگیری داشته است و صادرات مواد غذایی در حال رونق است به گونه ای که از سال ۲۰۱۷ رشد و پیشرفت تجارت این محصولات در مقایسه با محصولات نفتی حدود ۷ درصد بیشتر بوده است. از طرف دیگر کشور ما به دلیل داشتن شرایط آب و هوایی مناسب و خاک حاصلخیز از تنوع محصولات کشاورزی و غذایی زیادی برخوردار است و اکثر محصولات غذایی در آن تولید می شود که همین مزیت سبب می شود در آینده ای نزدیک کشور ما به یک تولیدکننده و صادرکننده ی برتر محصولات غذایی در سطح دنیا تبدیل شود. در حال حاضر هم کشور ما مشغول به صادرات انواع مواد غذایی به بیش از ۴۰ کشور دنیا است که از عمده محصولات غذایی می توان به صادرات دانه های روغنی، صادرات میوه، چای، زعفران، خرما، میوه خشک، سبزیجات، محصولات دریایی، صادرات آجیل و خشکبار، حلوا شکری، انواع روغن و غیره اشاره نمود. کشور ما این محصولات غذایی را به کشورهای مختلفی صادر می کند که بهترین مقصد آن کشورهای اروپایی می باشد.

1 پاسخ

دیدگاه ها بسته شده است.