صادرات صنایع فلزی

صادرات فلزات و صنایع فلزی حاشیه سود بالایی دارد و یکی از پرسودترین تجارت هاست

آیا میدانستید در سال گذشته بیش از ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار انواع فلزات از ایران صادر شده است؟

آیا میدانستید با توجه به تعداد واحد های تولیدی صنایع فلزی و وجود ذخایر معدنی فلزی بسیار زیاد در ایران پتانسیل تولید و صادرات ده ها برابر این ظرفیت را دارا هستیم؟

بر طبق آمار صادرات فلزات ایران هر ساله افزایش پیدا میکند

بیشتر بخوانید

تجارت محصولات کشاورزی

تنوع تولید محصولات کشاورزی در ایران بسیار بالا است و همین موضوع سبب شد که عرصه ای گسترده برای تجار مواد غذایی پدید آید و هر کدام از آن ها در بخشی از صادرات مواد غذایی که در آن تجربه و دانش دارند فعالیت داشته باشند. حال اگر شما هم از علاقه مندان این تجارت هستید باید بدانید که تجارت مواد غذایی در سطح دنیا از فرآیندها و پیچیدگی های زیادی برخوردار است و همچنین به دلیل سود و درآمدزایی و ارزآوری این تجارت اغلب کشورها خواهان ورود به این تجارت هستند و تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا خود را به عنوان صادرکننده ی برتر مواد غذایی در دنیا معرفی کنند.

این موضوع از آن جهت با اهمیت تر می شود که طبق پیش بینی های ارائه شده تا سال ۲۰۵۰ بیش از نیمی از کشورهای دنیا برای تامین مواد خوراکی و غذایی خود نیازمند سایر کشورها می شوند. از دیگر پیچیدگی ها و تنوع در این تجارت این است که صادرات این محصولات به عوامل دیگری چون نوع و تکنیک های بسته بندی مواد غذایی، به کارگیری روش های جدید برای نگهداری مواد، آشنایی با سلیقه و عادت های غذایی کشور مقصد، به کارگیری روش های حمل و نقل سریع مواد غذایی و همچنین قدرت خرید مردم کشور مقصد وابسته است. و لذا تمام تجاری که خواهان فعالیت در این تجارت هستند باید با در نظر گرفتن این عوامل اقدام به صادرات مواد غذایی نمایند.

بیشتر بخوانید

اهمیت صادرات مواد غذایی

با توجه به رشد جمعیت در کشور‌ها، هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایی تمامی کالا‌های مورد نیاز خود را تولید کند، و اینجا است که اهمیت شرایط صادرات مواد غذایی و تامین نیاز‌های یک کشور در بخش مواد غذایی مشخص می‌شود. با کمک صادرات مواد غذایی، کشورهای درحال توسعه می‌توانند نوآوری و کیفیت کالا‌ها را در کشور خود بالا ببرند و این‌گونه رقابت در بین شرکت‌های صادر‌کننده افزایش پیدا می‌کند.

صادرات مواد غذایی فرآیندی پیچیده و متنوع دارد، که اکثر کشورها برای ورود به این حوزه و تبدیل شدن به صادرکننده برتر تلاش می‌کنند. براساس مطالعات اقتصادی انتظار می‌رود تا سال ۲۰۵۰ نیمی از جمعیت جهان برای تامین مواد غذایی خود به کشورهای دیگر وابسته خواهند شد.

بیشتر بخوانید

مواد غذایی صادراتی ایران

تنوع مواد غذایی و محصولات کشاورزی کشور ما سبب شده که کشورهای زیادی خریدار محصولات غذایی ما باشند که از جمله آن می توان به کشورهای امارات متحده عربی، افغانستان، روسیه، ترکیه، آلمان، برزیل، سوئیس، هلند، هند، انگلستان، پاکستان و ترکمنستان اشاره کرد. البته صادرات این مواد غذایی به این کشورها دلیل بر این نیست که این کشورها هیچ نحوه تولید محصول کشاورزی ندارند ولی در تولید برخی از محصولات کشاورزی ضعیف هستند. به عنوان مثال کشور عمان بهتری خریدار و وارد کننده ی صیفی جات و گلابی و زعفران است، کشور عراق بهترین واردکننده ی رب گوجه فرنگی، دانه های روغنی، کنجد و حلوا شکری ایران است، کشور روسیه بهترین خریدار کشمش، خرما، کیوی، پسته و فلفل است.

از دیگر محصولات و مواد غذایی صادراتی ایران به سایر کشورها می توان به صادرات خرما و مشتقات آن چون شیره خرما و قهوه خرما و هسته خرما به کشور قطر و روسیه و تونس، کیک و کلوچه به کشور چین، صادرات زعفران به کشورهای اروپایی و عربی و همچنین صادرات چای ایرانی به کشورهای آلمان، روسیه، هند، ترکیه و عراق و قزاقستان اشاره نمود.

بیشتر بخوانید